Kobiety w IT – jak sobie radzą w „męskiej” branży?

Kobiety boją się zaryzykować, by zmienić branżę na informatyczną – rozpocząć naukę, zdobywanie kompetencji potrzebnych do pracy w tym sektorze – obawiając się, że IT nie jest dla kobiet i sobie nie poradzą. Jak wygląda sytuacja kobiet w IT oraz firmie Atos?

W ostatnich latach w branży IT pracuje coraz więcej kobiet. Nadal jest im nieco trudniej ze względu na stereotypy przypisujące kompetencje techniczne płci męskiej, jednak coraz więcej firm IT dba o to, żeby wśród zatrudnionych było też wiele kobiet. Jedną z wartości, którą kierujemy się w Atos od 20 lat jest Diversity, dlatego tak ważne jest dla nas, aby wśród naszych pracowników nie było żadnych nierówności ze względu na pochodzenie, religię czy płeć. W naszej firmie zatrudniamy około 40% przedstawicielek płci żeńskiej. Doceniamy kobiety, ich talent, determinację oraz kompetencje. Kobiety w Atos traktowane są na równi z mężczyznami, nie ma różnic płac ani podejścia ze względu na płeć. Co więcej, kobiety w naszej firmie nie boją się zajść w ciążę czy pójść na dłuższe zwolnienie – ponieważ mają pewność, że nie wpłynie to ani na ich karierę, ani na możliwości awansu. Nie muszą również obawiać się utraty stanowiska ani problemów związanych z częstymi urlopami, zwolnieniami, opieką nad chorym dzieckiem. Znaczna większość naszych pracowników ma możliwość pracy zdalnej, co na pewno ułatwia kobietom pogodzenie roli mamy z karierą zawodową, a także z życiem prywatnym czy pasjami.

Poza pracą zdalną Atos proponuje elastyczne godziny pracy, prywatną opiekę medyczną, liczne benefity, przedszkole na terenie centrum biznesowego w największych lokalizacjach, eventy organizowane dla dzieci pracowników, a od jakiegoś czasu – wsparcie psychologów oraz coachów, którzy pomagają naszym pracownikom poradzić sobie w trudnej sytuacji związanej z COVID-19, stałą pracą zdalną oraz problemami związanymi z łączeniem obowiązków zawodowych z tymi rodzinnymi.

Doceniając kompetencje kobiet w branży IT, w Atos dbamy o ich rozwój oraz organizujemy dla nich dedykowane wydarzenia i inicjatywy, np. z okazji Dnia Kobiet czy Dnia Matki, podczas których mogą one dzielić się swoimi historiami, opowiadać o swoich pasjach oraz inspirować się wzajemnie. Dodatkowo – organizujemy raz w tygodniu zajęcia pod nazwą Warm up & Keep balance, podczas których nasi pracownicy mają możliwość bez wychodzenia z domu, ćwiczyć razem z trenerem w formie wirtualnej. Dzięki tym wszystkim działaniom kobiety mają szansę rozwijać się bez konieczności rezygnowania z życia prywatnego i rodzinnego.

Udogodnień może być wiele, jednakże bywa, że przed podjęciem pracy w branży IT kobiety powstrzymuje brak pewności siebie i obawa, że nie mają odpowiednich kompetencji albo brak świadomości, jak mogą je zdobyć. Dużą rolę w przezwyciężeniu tych obaw odgrywają działania edukacyjne, które staramy się podejmować, jak webinary dla portalu MamoPracuj prowadzone przez specjalistki IT z Atos czy udział w październikowej dyskusji online organizowanej przez Wysokie Obcasy pod hasłem „Kobiety wiedzą, co robią w IT”. Więcej na https://www.facebook.com/watch/?v=1651854258330545 oraz https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,164372,26409846,nie-tylko-ksiegowe-i-hr-porozmawiajmy-o-kobietach-w-it.html

 
#

Administrator Klastra

 +48 42 631 29 20

adres email

Fundacja Politechniki Łódzkiej, ul. Żeromskiego 116 90-924 Łódź