Atos z certyfikatem Great Place to Work®

Organizacja Atos Poland Global Services kolejny rok z rzędu uzyskała certyfikat Great Place to Work. Certyfikacja zakwalifikowała firmę do grona kandydatów w konkursie Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2022, którego wyniki zostaną ogłoszone w tym roku.

Great Place to Work to światowy autorytet w dziedzinie kultury miejsca pracy. Od ponad 30 lat wspiera firmy z całego świata w rozwijaniu nowoczesnej kultury miejsca pracy opartej na zaufaniu i osiąganiu dzięki temu lepszych wyników biznesowych. Prezentuje wyjątkowy program wyróżnień: certyfikacji oraz rankingów Great Place to Work, którego wyróżnikiem jest rygorystyczny, bo oparty na danych ilościowych, model oceny doświadczenia pracowników w miejscu pracy. W tej chwili badania i program wyróżnień są prowadzone w ponad 60 krajach.

W ankiecie, będącej podstawą do przyznania certyfikatu, wzięło udział ponad 75% pracowników firmy.

– Kolejny rok z certyfikatem GPTW to z pewnością powód do dumy. Potwierdza to, że polityka Atos trafia w potrzeby naszych pracowników – mówi Beata Symber, Team Leader w zespole Employer Branding w Atos. – W ślad za ankietą wdrażamy zestaw akcji, które zwiększą zadowolenie naszych pracowników we wskazywanych obszarach. Słuchamy ich opinii i ciągle doskonalimy nasze działania, tak by tworzyć możliwie najlepsze środowisko pracy.

Firma Atos kładzie niebagatelny nacisk na zwiększanie potencjału swoich pracowników, dając im przestrzeń do realizacji własnych potrzeb i rozwoju talentów. Pracownicy niezależnie od zajmowanego stanowiska mają dostęp do szerokiego programu szkoleń – zarówno technicznych, językowych, jak i rozwijających kompetencje miękkie. Atos w Polsce stale się rozwija, zwiększając zatrudnienie i proponując innowacyjne rozwiązania swoim partnerom biznesowym.

Na wysoki wskaźnik przesłanych odpowiedzi i uzyskanie certyfikatu przekładają się między innymi działania pro-wellbeingowe. W ostatnim roku sytuacja pandemiczna nie ułatwiała przeprowadzania akcji w tym obszarze. Naturalnym krokiem było przesunięcie środka ciężkości proponowanych aktywności w kierunku on-line.

– Rok 2021 był pełen wyzwań – dodaje Beata Symber. – Działania realizowane w sposób zdalny wymagają specyficznego podejścia, ale pozwalają też na pewne innowacje. Jako odpowiedzialny pracodawca dbamy nie tylko o możliwości rozwoju naszych pracowników, ale również o ich potrzeby w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego. W ramach wewnętrznych inicjatyw realizujemy cykliczne spotkania będące platformą do zdobywania wiedzy w tych obszarach, ale również do dzielenia się swoimi pasjami. Nasze działania w obszarze Wellbeingu zostały w zeszłym roku nagrodzone wyróżnieniem The Best of Wellbeing przyznanym nam przez Wellbeing Institute. Odpowiedzialność pracodawcy to również działania CSR. W 2021 roku przeprowadziliśmy ponad 20 akcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych pracowników.

Atos prężnie działa na rzecz lokalnych społeczności. W zeszłym roku zespół firmy wspierał między innymi domy dziecka, domy pomocy społecznej, schroniska dla zwierząt oraz realizował szkolenia dla nauczycieli wspierające umiejętności nauczania zdalnego.

– Zaangażowanie pracowników, ich stała chęć do działania i uczestnictwa w proponowanych inicjatywach to powód do dumy. Jest to również potwierdzenie, że obrany przez nas kierunek jest właściwy – mówi Beata Symber.

Najbliższy rok to nie koniec działań z zakresu rozwijania kultury miejsca pracy i dbałości o wellbeing pracowników – 2022 będzie wiązał się z wieloma nowymi inicjatywami i dalszym rozwojem w obszarach, w których firma odnosi sukcesy.

 
#

Administrator Klastra

 +48 42 631 29 20

adres email

Fundacja Politechniki Łódzkiej, ul. Żeromskiego 116 90-924 Łódź